27 marca br. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód potwierdził, że Janusz Korczak zginął w 1942 roku, a za najbardziej prawdopodobny dzień uznał 7 sierpnia. Tego samego dnia postanowiliśmy od razu działać i uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na opracowanie dzieł Doktora. Dzięki naszym Czytelnikom udało się zebrać sumę, która pozwoli nam w krótkim czasie wydać 5 książek tego autora. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili! Dziś oddajemy w Wasze ręce pierwszą z tych pozycji.
Dziecko w rodzinie Janusza Korczaka (pierwsza część eseju Jak kochać dziecko) – to nie poradnik ani wykład, ale zapis własnych, przepojonych szacunkiem do drugiego człowieka spostrzeżeń i doświadczeń pediatry, pedagoga i humanisty. To propozycja pewnej optyki i postawy uważności, książka mogąca być wsparciem dla rodziców i wychowawców, ale nienarzucająca żadnych dogmatów i gotowych rozwiązań.
Korczak przyjmuje perspektywę dziecka, staje po jego stronie – ale nie przeciw komukolwiek. Mądry doktor-wizjoner nie waha się mówić o konflikcie dwóch egoizmów między matką i dzieckiem, który wymaga ustalenia własnych, chroniących obie strony granic. Mówi o wstydzie, o złości i nienawiści dzieci, o destrukcyjnej nudzie, o samotności, walce o pozycję w grupie, o seksualności, o nierówności płci, o powadze doświadczeń płynących z zabaw dziecka.
Nadal, mimo upływu tylu lat (pierwsze wydanie 1918), jest to książka aktualna w swej fundamentalnej warstwie. Autor postuluje, by ,,pozwolić dziecku być tym, czym jest”… Któż się odważy?