Mamy coraz więcej wolnolekturowych wydań – dostępnych jest już 2900 pozycji! Dziś proponujemy Więzienie Maskima Gorkiego, rosyjskiego powieściopisarza, dramaturga i publicysty, uważanego za prekursora socrealizmu.
Ująwszy się za uderzoną przez policjanta obcą dziewczyną, student Misza trafia do więzienia, gdzie zadziwia wszystkich uśmiechem i pogodą ducha. W miarę upływu czasu zaczyna jednak coraz głębiej zastanawiać się nad systemem, w którym każdy jest albo oprawcą, albo ofiarą. Słucha ponurych opowieści zastraszonych, zobojętniałych strażników, mocno przeżywa okrucieństwo współwięźniów wobec najsłabszych i czuje, że to zamknięte, patologiczne środowisko jak w soczewce ukazuje niesprawiedliwość społeczną carskiego imperium.
Pewnego dnia w celi obok pojawia się intrygujący sąsiad: więzień polityczny. Misza nie zna brzmienia jego głosu, ale dzięki stukaniu w ścianę alfabetem Morse’a poznaje jego poglądy. Teraz musi podjąć decyzję.
Poruszający obraz dojrzewania młodego chłopca, wepchniętego w bezduszny system carskiego więziennictwa, tłumaczy nam mechanizm nadchodzącej rewolucji. Jednak w porównaniu z tym, co wiemy o traktowaniu więźniów trzydzieści lat później – w Rosji sowieckiej – ten smutny świat wydaje się niemal sympatyczny.
Tekst w tłumaczeniu Wiktora Popławskiego opracowali Dorota Kowalska i Wojciech Kotwica.
Utwór powstał w ramach „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku” realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o „Planie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”.