Z początkiem września wznowiliśmy prace nad kolekcją Goethe, Kleist i inni dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pierwszą pozycją, którą zdecydowaliśmy się udostępnić jest Taniec miłości Artura Schnitzlera z 1897 roku.
Oryginalny tytuł sztuki – Korowód bądź Rondo – zapowiada jej cykliczną strukturę. Utwór składa się z 9 dialogów toczonych w sytuacjach intymnych. Bohaterami sztuki są kochankowie reprezentujący różne warstwy wiedeńskiego społeczeństwa. Każda postać pojawia się dwukrotnie (w dwóch różnych relacjach), co daje autorowi możliwość tworzenia różnych wariantów opowieści o pożądaniu, zdradzie, normach społecznych i ich łamaniu, jak również o wpływie pozycji społecznej na kontakty międzyludzkie.
Sztuka wywołała swego czasu skandal. W roku 1921, po premierowym przedstawieniu, autor został pozwany za obrazę moralności, lecz sąd oczyścił go z zarzutów.
Na podstawie Tańca miłości powstało kilka filmów, między innymi Le Ronde (w krajach anglojęzycznych dystrybuowany jako Circle of love), nakręcony przez Rogera Vadima w 1964 roku.
Utwór w tłumaczeniu Mariana Zbaraskiego opracowali Wojciech Kotwica i Paweł Kozioł.