Było mu niewypowiedzianie dobrze. Patrzał na syczące, złote płomienie drgające w głębi kominka, czuł dobroczynne ich ciepło i cieszył się z ich radosnego światła.
Zofia Żurakowska była autorką książek dla młodzieży, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego należały do lektur szkolnych. Twórczość Żurakowskiej została doceniona przez Marię Dąbrowską, a także uhonorowana nagrodą ministerialną. Jednak w okresie powojennym powieści Żurakowskiej, jako poruszające drażliwy temat utraconych na rzecz ZSRR ziem wschodnich przedwojennej Polski, nie były początkowo wznawiane, wydano je dopiero w zbiorach w 1957 i 1972 roku.
Do naszej kolekcji literatury dla dzieci i młodzieży włączamy dziś powieść autobiograficzną pisarki, w której opowiedziała o swoim dzieciństwie, I wojnie światowej i rewolucji francuskiej.
Skarby opracowała Aleksandra Sekuła. Niebawem na Wolnych Lekturach druga część autobiografii, Pożegnanie domu.
Utwór powstał w ramach „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku” realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o „Planie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”.