Niechaj jednak czytelnik nie obawia się, że poczęstujemy go znowu owym ciągle powtarzanym kreśleniem bytu przedhistorycznego na podstawie dat językowych, gdzie w tę samą zawsze a wąską, etnograficzną ramkę, raz słowiańskie, to znowu germańskie lub italskie albo inne wyrazy ,,pierwotne” wstawiają. Nie myślimy przecież dziejów Litwy wyczerpywać, chcemy tylko zwrócić uwagę na fakty, płynące dla tych dziejów obficiej, niż np. dla słowiańskich.
Aleksander Brückner był historykiem literatury i kultury polskiej, slawistą, badaczem dziejów języka, autorem ogromnego dorobku, który obejmował głównie piśmiennictwo, kulturę, obyczaje i język od średniowiecza po barok. Najbardziej spektakularnym dokonaniem prof. Brücknera było odnalezienie w Bibliotece Petersburskiej Kazań świętokrzyskich, ich opracowanie jako zabytku języka polskiego i opublikowanie w 1890 roku.
Prezentujemy dzisiaj jedno z jego dzieł. W książce Starożytna Litwa. Ludy i bogi. Szkice historyczne i mitologiczne czytelnicy znajdą opowieści m.in. o mitologii, wierzeniach i kultach litewskich, o Prusach i Jaćwingach.
Publikację opracowała Aleksandra Sekuła.