Dzielimy się z Wami garścią porad dotyczących kontaktu z osobami niewidomymi, które przekazały nam Panie Jolanta Kramarz i Ewa Zadrożna w ramach projektu „Czytamy słuchając”:
- W kontaktach z osobą niewidomą należy przestrzegać ogólnie przyjętych prawideł uprzejmości i życzliwości.
- Widząc osobę niewidomą na ulicy można zapytać ją czy i jak jej pomóc.
- Rozmawiając z osobą niewidomą należy zwracać się bezpośrednio do niej, a nie do osoby towarzyszącej. Należy przy tym kierować twarz w jej stronę, by wiedziała, że mówi się do niej.
- Ważne jest informowanie o otaczających nas przedmiotach, osobach, zdarzeniach, sytuacjach w terenie, w nowym pomieszczeniu. Osoba widząca poznaje otoczenie przez patrzenie, a osoba niewidoma – może je poznawać dzięki przewodnikowi, który posiada umiejętność swobodnej i zwięzłej werbalizacji.
- Informując o przeszkodach warto posługiwać się krótkimi wyrażeniami typu: stop, głowa w dół, wąskie przejście, schody w dół, itd.
- We wzajemnych rozmowach należy używać zwyczajnych form komunikacji bez pomijania nazw kolorów, określeń o treści wizualnej, np. widzę, zobaczyć, przeczytać, oglądać telewizję, do zobaczenia, itd.
- Jeśli chce się podprowadzić osobę niewidomą można zaproponować swoje ramię, zamiast chwytać ją za rękę. Można również poprowadzić rękę osoby niewidomej do poręczy lub oparcia krzesła, jeśli chce ona wejść na schody lub usiąść na miejscu.
- Jeżeli podejmuje się temat ślepoty należy robić to z wyczuciem, akceptacją, zrozumieniem, a jednocześnie bez łamania granic prywatności, intymności.
- Zawsze należy poinformować osobę niewidomą, że się od niej odchodzi.
- Przekazywany przedmiot należy podać bezpośrednio do ręki osobie niewidomej.
- Należy zadbać by sprzęty i przedmioty odkładane były na to samo miejsce w mieszkaniu osoby niewidomej (np. zasuwamy za sobą krzesło, pilot od radia odkładamy na to samo miejsce, itd.) – zorganizowany człowiek niewidomy kładzie przedmioty w stałych miejscach.
- Warto zdać sobie sprawę, że wspólny kontakt może wzbogacać obie strony interakcji, może być okazją do wzajemnego świadczenia sobie dobra.